TCS-ASR-brakes

 • با گوشی خود اسکن کنید ! با گوشی خود اسکن کنید !
  • رتبه فعلی: 5
  • مجموع آراء: 1
 • گزارش اشكال لغو گزارش
عنوان مقاله
عنوان

ترمز TCS یا ترمز ASR چیست و چگونه کار میکند.

شرح مقاله
شرح

سیستم TCS در آلمان و اکثر خودروهای آلمانی ، ASR نامیده می شود.

سیستم ASR یا Acceleration Skid Regulation به کنترل لغزیدن خودرو در زمان شتاب‌گیری اطلاق می‌شود.

سيستم كنترل رانش Traction control system TCS ، امکان دست یابی خودرو به کشش و پایداری جانبی مناسب توسط کنترل نسبت لغزش چرخ‌های محرک در شرایط گوناگون جاده‌ای، به ویژه جاده‌هایی با ضریب اصطکاک پایین (جاده‌های برفی و یخی) فراهم می‌کند

از نمونه بارز موارد استفاده این سامانه  می‌توان به مسابقه‌های فرمول یک اشاره کرد. البته میزان حساسیت TCS در استفاده از کلیدی است که بر روی فرمان نصب شده است تا در شرایط مختلف راننده بتواند حساسیت سامانه را تغییر دهد.

سامانه کنترل کشش یا در واقع سامانه TCS مکمل سامانه ABS می‌باشد به نحوي كه در صورت عدم وجود ترمز ABS نمي‌توان از اين سيستم هم استفاده نمود ؛با حفظ پایداری و فرمان‌پذیری مناسب خودرو به هنگام شتاب‌گیری از حالت توقف یا در حال حرکت مانع بروز حوادث می‌شود.

همان طور که می‌دانید سامانه ABS در هنگام ترمزگیری از لغزش چرخ‌ها به علت کاهش پایداری خودرو جلوگیری می‌کند، در هنگام شتاب‌گیری و افزایش سرعت خودرو نیز باید از لغزش جلوگیری کرد چرا که این لغزش مقداری از گشتاور موتور که می‌بایست صرف رانش شود، را صرف لغزش چرخ‌ها می‌کند.

به همین علت سامانه TCS با کمک سامانه ABS و سامانه مدیریت پیشرانه، گشتاور اعمالی به چرخ‌ها و افزایش دور موتور را کنترل می‌کند و از لغزش چرخ‌ها جلوگیری به عمل آورد.

به طور کلی می توان وظایف سیستم TCS را این گونه بیان کرد.

1- سیستم TCS در مواقعی که شتاب خودرو زیاد شود از لغزش چرخ های محرک جلوگیری می کند.

2- این سیستم هنگام حرکت در جاده های لغزنده از هرز گردی چرخ های محرک جلوگیری می کند.

3- هنگامی که تعدادی از چرخ های خودرو در شن ، گل ، برف و یخ گیر افتاده باشد، کمک بزرگی در رهایی از آن شرایط می کند.

اشتباهات عمومی:

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند TCS از گیرکردن خودرو در برف جلوگیری می‌کند، در حالی که این سامانه چنین وظیفه‌ای ندارد. به زبان ساده‌تر ABS از لیز خوردن لاستیک‌ها در هنگام ترمز کردن جلوگیری می‌کند؛ اما TCS از لیز خوردن لاستیک‌ها در هنگام گاز دادن جلوگیری می‌کند و همانطور که هنگام ترمزکردن با خودرو مجهز به ABS راننده پالس‌هایی را بر روی پدال ترمز حس می‌کند، در زمان گاز دادن هم شبیه به همان پالس‌ها بر روی پدال گاز حس خواهد کرد. پالس‌هایی که هر ضربه آن نشان دهنده‌ی تلاش این سامانه‌ها برای دور شدن از وضعیت بحرانی است.

اطلاعات بیشتر
شماره پیگیری
CP1010223
هیچ نظری وجود ندارد
اضافه کردن نظر
نام *
عنوان *
امتیاز
پیام *
کد امنیتی *
Click on the image to refresh the captcha. لطفا متن موجود در تصویر را وارد کنید.

فهرستهای مقایسه شده

  لیستی برای مقایسه وجود ندارد
  اگر این مطلب از دید شما بنا به هر دلیلی دارای ابهام می باشد، می توانید آن را با کارپو در میان بگذارید. تیم کارپو مطلب مورد نظر را مورد برسی و نتیجه را اعمال خواهد کرد.
  در حال بارگذاری اطلاعات ....
  آیا مطمئن هستید که می خواهید گزارش خود را لغو کنید ؟
  ورود
  رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ Remind